Anasayfa » Blog » İçerik Pazarlaması İçin 8 İpucu

İçerik Pazarlaması İçin 8 İpucu

Var olan ya da potansiyel müşterilerinizi, onlara sağladığınız ürün veya hizmetlerle ilgili bilgilendirmek için kullandığınız içerik pazarlamasını daha iyi bir hale getirebilmeniz için bazı ipuçları veriyoruz. Gelin birlikte, içerik pazarlaması sürecini daha başarılı hale getirmek için neler yapabileceğinizi inceleyelim.

İçeriğin Kalitesine Odaklanın

İçerik pazarlaması için en önemli unsurlardan biri içeriğin kaliteli olmasıdır. Haftada 5 gün vasat sayılabilecek düzeyde yapılan bir içerik pazarlaması yerine haftada 2 gün çok daha kaliteli bir şekilde bu süreci tamamlamak daha mantıklı olacaktır. Yayınladığınız içeriğin konusu ne olursa olsun, konunun bütünlüğü, imla kuralları veya vermek istediği mesaj gibi gibi kriterler içeriğin kalitesini belirleyen unsurlardır.

Başlık Kullanımını Efektif Hale Getirin

Yapılan araştırmalar uzun başlıkların daha fazla paylaşılabilir olduğunu kanıtlıyor. İçerik pazarlaması sürecinin yüksek etkileşimli bir hale gelmesi adına başlık kullanımından faydalanabilirsiniz. Daha uzun yani içeriği daha iyi açıklayan ve kullanıcıyı şaşırtmayan başlıklar performansın artmasını sağlayacaktır. Başlık ile içerik uyumlu değilse bu durum, kullanıcıların uzaklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle başlık kullanımını en efektif hale getirme konusunda özen gösterebilirsiniz.

İçerik Takvimi Oluşturun

İçerik pazarlamasında en önemli kavramlardan biri de sürekliliktir. Bir takvim oluşturmak başarılı bir strateji için hayati önem taşır. Tıpkı geleneksel bir yayının editoryal takvimi gibi, içerik takvimi de stratejinizi belirli bir zaman diliminde yönlendirmenize yardımcı olabilir. İçeriklerin konusunun saptanması, oluşturulması, paylaşılması ve analiz edilmesi gibi durumları süreç içinde ele alabilir ve böylece plan doğrultusunda içerik pazarlamasından daha fazla verim alabilirsiniz. Haftalık veya aylık içerik takvimleri yaparak ilerleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Tanımaya Çalışın

İletişim alanında yapılan tüm çalışmaların gerektirdiği gibi içerik pazarlaması da hedef kitleyi tanımayı gerektirir. İçerik ne kadar kaliteli olursa olsun hedef kitlenize hitap etmiyorsa mesaj doğru yere ulaşmayacak demektir. Bu nedenle işe öncelikle onları tanımakla başlamalısınız. Demografik bilgileri, ilgi alanları veya alışkanlıkları gibi bilgiler onları tanıyarak daha faydalı içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır. Mesajın doğru yere ulaşmaması markanızı zaman, iş gücü ve kazanç kaybına uğratabilir.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Günümüzde çoğalan SEO ajanslarından anlaşılabileceği üzere “Arama Motoru Optimizasyonu” kavramı içerik pazarlaması adına oldukça önemlidir. Arama motorlarında markanızı daha üst sıraya taşımanızın yolu buradan geçer. Bunun için de anahtar kelime kullanımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hem konuyu yansıtan hem de arama hacmi yüksek olan kelimeler kullanmanız içerik pazarlama sürecinin başarılı ilerlemesini sağlayacaktır. Bazı kelimelerin sadece arama hacimlerinin yüksek olması sebebiyle kullanılmaları ve aslında konu ile uyum sağlamamaları içeriğin kalitesi adına tehlike yaratabilir.

Sosyal Paylaşımı Kolaylaştırın

İçerik planlamada uygulanması gereken en kolay ipuçlarından biri de sosyal paylaşımı kolaylaştırmaktır. Web sitesi sayfalarınıza ve blog yayınlarınıza görsel olarak çekici ve göze çarpan bir şekilde yerleştirilmiş sosyal paylaşım düğmeleri ekleyebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi açısından kolay ve tek tıklamalı bir paylaşım düğmesi kullanmanız mantıklı olacaktır. Çünkü zaman alıcı veya zor bir işleme dönüşen sosyal medya paylaşımları kullanıcıları uzaklaştırabilir. Sosyal medya paylaşımları sayesinde çok daha fazla potansiyel kullanıcıya en az eforla ulaşabilirsiniz.

Eski İçeriği Güncelleyin

İçerik pazarlaması endüstrisinde, içeriğinizin modasının geçmiş olması için bir veya iki yıl yeterlidir. Başlangıçta hedeflemediğiniz anahtar kelimeler için sıralama yapıyor veya giderek ivme kaybediyor olabilirsiniz. Tamamen yeni bir içerik oluşturmak yerine, sadece eski içerikleri güncellemek daha iyi bir fikirdir. Bu şekilde orijinal URL’de herhangi bir SEO kaybı yaşamamış olursunuz. Eski içeriklerinizde anahtar kelimeleri gözden geçirmek veya trendleri dikkate alarak içeriği yenilemek gibi unsurlara dikkat edebilirsiniz.

İçeriklere Veri Gözüyle Bakın

İçerik planlamasının son aşamalarından biri içerikleri veri haline getirmek yani analiz etmektir. Hedef kitleniz ile paylaşmış olduğunuz tüm içerikler aslında birer kodlanmış veridir. Bu verilerden ne kadar verim alabildiğinizi somut bir şekilde ifade edebilmek için ise analiz yapmanız gerekir. Analizler sonucunda içeriklerin ne kadar tıklandığı, içeriklerin kimlere ulaştığı, hangi içeriğin daha fazla dikkat çektiği veya hangi içeriğin yeteri kadar okunmadığı bilgilerine erişmiş olursunuz. Böylece gelecek içerik planlamanızı daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İçerikleri belirli düzende analiz etmek verimi sürekli olarak yüksek kılmanıza yardımcı olabilir.

Etiketler: